Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa

MustafakemalpaşaMustafakemalpaşa Bursa ilçesidir. Uluabat gölü kıyısında kurulanm mustafakemalpaşa ilçesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Mustafakemalpaşa’nın deniz seviyesinden yüksekliği (rakım) 25-40 metredir. Mustafakemalpaşa – Bursa arası 82 km’dir. Bursa Mustafakemalpaşa ilçesi antik çağ yerleşim alanlarındandır. Antik çağ’da Kirmasti Kremastre adıyla bilinen Mustafakemalpaşanın tarihi eski çağlara dayanmaktadır. Birçok uygarlığın yaşam alanını oluşturan Mustafakemalpaşa ilçesinin iklimi de mikroklima özelliktedir. Mustafakemalpaşa da tarım ve hayvancılık önemli yer tutar.

İlçe halkının önemli geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık önemli bir yere sahiptir. Mustafakemalpaşa ilçesinin ikllimi yaz aylarında sıcak, kış aylarında ise yağışlı geçmektedir. Mustafakemalpaşada sanayi hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Mustafakemalpaşada turizm de önemli ekonomik faaliyet alanlarından olmaktadır. Mustafakemalpaşa Tümbüldek kaplıcası önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Mustafakemalpaşa termal turizm ve tümbüldek kaplıcaları bursa termal turizmi açısından bursa şehrine önemli bir ekonomik değerdir. Bursa Mustafakemalpaşa ilçseinde yer alan suuçtu şelalesi de ilçenin en önemli tarihi turistik değerlerindendir.

Türkiyenin ve Bursanın tarihi ve turistik özellikleri arasında gösterilen önemli mağaralar arasına girmeyi başaran ayvaini mağarası, geçmişteki birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Yine medeniyetlerden izler taşıyan miletepolis ve eski tarihinin atmosferini halen günümüze yansıtmayı başaran mustafakemalpaşa Dorak harabeleri, Mustafakemalpaşanın tarihi ve turistik güzellikleri arasında yerini almaktadır.

Mustafakemalpaşada mermer madeni başta olmak üzere madencilik ilçe ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Mustafakemalpaşada madencilik ilçe ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Bursa mustafakemalpaşa otelleri denildiğinde ise Hande Hotel akla gelmektedir. Mustafakemalpaşa otelleri arasında 3 yıldıza sahip olan tek otel Hande Otel’dir.