Geçmişten Günümüze Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa
Mustafakemalpaşa Tarihi
20 Aralık 2018
Mustafakemalpaşa Ekonomi
28 Mayıs 2019

Geçmişten Günümüze Mustafakemalpaşa

Mustafakemalpaşa Bursa’nın en büyük ilçelerinin içerisindedir.  Mustafakemalpaşa sahip olduğu yüzölçümü ve tarımsal alanları ile geçmişte ekonomik durumu en iyi olan ilçeydi.  Mustafakemalpaşa halkının tarım ile uğraşması ve geçmiş zamanda tarımın ekonomiye katkısının yüksek olması sebebiyle, Mustafakemalpaşa refah düzeyi yüksek bir ilçeydi. Zaman içerisinde tarım ile uğraşan Mustafakemalpaşa köylüsünün vefat etmesi ile topraklar miras olarak bölünür hale gelmiştir. Tarım ile uğraşan her bir Mustafakemalpaşa lının ektiği alan gittikçe azalır hale gelmiştir.  Mustafakemalpaşa da arkadan gelen nesillerin tarım üreticiliğinden başka bir iş bilmemesi, yeni girişimlerde ve yatırımlarda bulunmaması sebebiyle de üretim ve dolayısıyla da katma değer düşmeye başlamıştır.

Mustafakemalpaşa da baba zamanında yapılan üretimle, ekinden elde edilen gelir ile alışveriş ve harcamalar yapılır, çocukların düğün dernekleri bu gelir ile gerçekleştirilirdi.  İkinci nesil döneminde toprakların küçülmesi, elde edilen gelirin gittikçe düşmesiyle artık üretimden elde edilen gelir yetmemeye başlamış olup, Mustafakemalpaşa nın ikinci nesli kendi evlatlarının ihtiyaçlarını, düğün derneklerini sahip oldukları tarım arazilerinden peyder peye satarak gerçekleştirmiştir.

Elde kalan arazilerde de tarım yapmak gittikçe zorlaştığından, Mustafakemalpaşa nın yeni nesili büyükşehre göç etmeye başlamıştır. Atadan kalan toprakları değerlendirip, girişimci olan ikinci nesil farklı sektörlere girmiş ve Mustafakemalpaşa da istihdam, katma değer yaratmıştır.

Geçmiş zamanda aynı durumda olan Karacabey de bir tarım ilçesi idi. Aynı düzen işleyişi Karacabey de de yaşanmıştır ne var ki Karacabey sanayileşme yolunda kat etmiş, geçim kaynağına bir yenisini daha eklemiştir. Karacabey in en büyük şansı Nestle ve Sütaş fabrikalarının Karacabey ilçe sınırları içerisinde kurulmuş olmasıdır. Bugün Karacabey de sanayileşme hızla ilerlemekte olup, ilçe ekonomisi kayda değer artış göstermektedir.

Mustafakemalpaşa halkı geçmiş tarihte Kirmastı nehrinde sandalla gezinir, nehir kenarında ailecek eğlenceler yaşardı. Ne yazık ki nehri birkaç kez taşması sonucu tehlike oluşturmuş ve Mustafakemalpaşa da sandal sefaları da son bulmuştur. Bugün Mustafakemalpaşa da sosyal yaşam adına nehrin tekrar dan spor ve eğlence aktivitelerinde kullanılması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.